сряда, 1 април 2015 г.

Как да си направим биотор/ биохумус/ компост вкъщи- 02 Компостери






Органичните отпадъци вкъщи не се изхвърлят. Рециклираме ги като ги превръщаме в органичен тор за зеленчуковата градина и цветята. Правим това по няколко начина:


02 Компостери
03 Домашен течен тор


Всеки един от тези варианти е приложим за всяко домакинство, ако разполагате с тераса вместо с градина разликата ще е единствено в количеството. 

Компостери има няколко в градината. Един голям дървен сандък, пластмасов купен компостер и един пластмасов контейнер на когото сме пробили дупки. Зимата той стои в гаража и изхвърляме обелките в него за да не се налага да ходим до големия компостер през снега и при -20 градусови температури.

Такъв компостер може да си направите на терасата от 2 пластмасови кофи сложени една в друга. На горната пробивате на дъното дупки да изтичат течностите в долната, слагате вътре органичния отпадък, затваряте с капак на който сте пробили няколко дупки и оставяте работата на микроорганизмите.Дори да не отглеждате зеленчуци то може да използвате хумуса за стайни цветя.


Във всички компостери изхвърляме всякакви обелки и остатъци от зеленчуци и плодове, листа от дърветата, накъсани вестници, черупки от яйца, утайка от кафе (без готвени ястия, месо, риба, кости) и ги оставяме да изгният като ги разбъркваме от време на време. Компоста използваме за подхраване след това на зеленчуците и цветята както навън така и стайните.
Пролетта слагаме вътре червени калифорнийски червеи и всякакви плевели от градината. 







Много полезни статии как да си направим компостер и компост ето тук, тук и тук.

Заповядайте и в страничката ни във Facebook.
 Благодарим Ви от сърце!


Няма коментари:

Публикуване на коментар